By Sindicatul AEDIFEX

Despre noua Lege a salarizării bugetarilor

1. Faţă de importanţa socială a profesiei, angajaţii din educaţie au cele mai mici salarii. Sporurile sunt şi ele limitate ca număr şi ca valoare, iar de multe ori ocolite prin diferite legi. Prevederile Legii salarizării privind creşterile de salariu al personalului din educaţie au fost prorogate cu anii. De aceea, meseria de profesor nu mai are nicio atractivitate şi beneficiază de tot mai puţin respect în societate.
  2. Salariile celor care debutează în cariera universitară, dar şi a funcţiilor mici, descurajează orice încadrare pe post a unor absolvenţi meritorii şi creează deficite de personal didactic care se tot adâncesc cu anii. De altfel, din aceasta cauză în ultimii zeci de ani au dat concurs pe post de asistent universitar, şi au avansat între timp în carieră, absolvenţi uneori mediocri.
  3. Nu poate fi acceptat ca o parte din angajaţii universităţii să fie plătiţi de un alt minister, cum s-a încercat pentru personalul nedidactic, care să treacă la Ministerul Muncii. Personalul nedidactic va ajunge în acest fel cu salarii şi condiţii de muncă mai rele ca acum. Din rândurile lor sunt cele mai mari deficite de personal în universităţi, în principal din cauza salariilor.

Post a comment.

Sindicatul Aedifex – structura unica a tuturor angajatilor din Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti.

CONTACT

AEDEFIX @ Copyright 2022  I Crafted by framedesign.eu